Mashup 12: Barbora Bočková & Jiří Padevět

Celý díl (59 minut) je na HTTPS://HEROHERO.CO/MICHAEL

„Většinou ti, kteří ve veřejném prostoru nejvíc vystupují jako hrdinové a chlapáci, kteří nikdy nezradí, jsou často ti, co pak na to gestapo odejdou,“ říká spisovatel Jiří Padevět.

V Mashupu s herečkou Barborou Bočkovou mluví o křehkosti svobody, tříbení charakteru i (ne)polidšťování záporných postav.

„Má postava v seriálu Zlatá labuť není miláček národa. Párkrát se mi stalo, že se mi na natáčení dělalo špatně a z mé postavy se mi chtělo zvracet, z těch slov, co ze mě vycházely,“ říká Bočková a dodává: „Jako herečka mám tendenci pokaždé i záporné postavy pochopit, obhájit ji. Je to ale zbytečné a neobhajitelné. Někdy sedím a mám tendenci volat scénáristovi. Pak si ale řeknu, že i tahle bestie tam musí být a musíme ji dát ten prostor, lidi se na ní musí naštvat a můžou přes ní ventilovat své negativní emoce.“

On ve svých knihách nahlíží do hlav/myšlenek významných osobností i obyčejných lidí ve chvíli, kdy kolem nich prošly velké dějiny. Ona pocity a motivace svých postav předává dál jako herečka.

Dokázali lidé v totalitách žít i normální životy? A jak funguje psychohygiena při psaní nebo hraní o hrůzách války?

Natočeno v pražském NoDu. Sochy zapůjčila Galerie NoD, autorem je Tomáš Roubal.