Mashup 18: Martin Groman & Radka Denemarková: Kde vzniklo „o nás bez nás“ a kdy první fake news?

Celý díl (75 minut) je zde: HTTPS://HEROHERO.CO/MICHAEL

Mashup Radky Denemarkové a Martina Gromana je o síle a moci slova, o propagandě, upadající roli novinářů, národních mentalitách a omylech i naší vlastní povaze. Proč věříme dezinformacím? Proč “o nás bez nás” nevzniklo až v Mnichově? A přijde Radka Denemarková do podcastu Přepište dějiny?

“Na Ukrajině už rok a půl nesledujeme nic jiného než propagandu a kontrapropagandu. V první linii byla ale naposledy novináři ve Vietnamu. Od té doby tam nejsou pod záminkou bezpečnosti vpuštěni. Vidíme propagandu a kontrapropagandu, protože je válka. Média se můžou snažit být nezávislá, ale jsme ve válce,” říká publicista Martin Groman.

“Manipulace a vymývání mozků jsou skrze slova velice snadná,” říká spisovatelka Radka Denemarkova. “Moc slova je zásadní. Kdekoliv se objeví autoritářský stát, totalita ale i populisté, první co dělají, bohatí oligarchové koupí nezávislá média a okamžitě zakážou nezávislé autory a novináře. Strach před svobodným a kritickým myšlením, pravdou a slovem je obrovský,” dodává.

Natočeno v Kavárně Anežka.