Klimatolog Tolasz: Bez přispění člověka by se dnes klima mírně ochlazovalo. Veřejná debata z Hradce!

Jak zachránit planetu? Veřejná debata o změně klimatu v Hradci Králové. Hosty byli klimatolog ČHMÚ Radim Tolasz, environmentální influencerka Rozárie Haškovcová a Veronika Ambrozy z Člověka v tísni.

„Když odfiltrujeme z klimatických modelů přirozené kolísání, které tu bylo miliony let a podíváme se na vliv člověka na změny klimatu, vidíme, že kdybychom tady měly jen ty přirozené vlivy – bez přispění člověka – tak se klimatický systém mírně ochlazuje. Pokud by se klimatický systém bez přispění člověka mírně ochlazoval, dá se dovodit, že vliv člověka, je více než 100%. To se ale mediálně velmi těžko obhajuje. Změna klimatu vede k častějším extrémům, ty můžou být i záporné,“ vysvětluje klimatolog Radim Tolasz.

“Tak jak vypadal letošní srpen, to bylo ještě před 50 lety normální. Nemůžeme si myslet, že se změny klimatu zpomalí rychle. Bude to trvat desítky let,” varuje klimatolog Radim Tolasz. “Globálně se 30% zemědělských výrobků, které se vypěstují, vyhodí,” připomíná 5 let starou zprávu IPCC klimatolog Radim Tolasz.

“Nejsem fanoušek toho pojďme do jeskyní nebo do chudoby, ale zamýšlejme se nad tím, co kupujeme a jestli to potřebujeme.” “Konzumujeme toho úplně extrémní množství a je na nás neustálý tlak, abychom si kupovali víc a víc,” říká influencerka Rozárie Haškovcová.

Shoříme? Jak bojovat se změnami klimatu? Je na změny už pozdě? Co máme udělat proto, aby planeta byla k žití i za desítky let. A jde Green Deal správným směrem?

Veřejná debata o klimatu a udržitelnosti. Natočeno 13.11.2023 v Knihovně města Hradec Králové za podpory Zastoupení Evropské komise v ČR a Europe Direct Hradec Králové.